МО учителей белорусского языка и литературы

Тэма метадычнай работы:

“Рэалізацыя прынцыпаў дыферэнцыраванага навучання беларускай мове і літаратуры ва ўмовах пераходу на профільнае навучанне ”

Мэта: Садзейнічаць  рэалізацыі прынцыпаў дыферэнцыраванага навучання беларускай мове і літаратурыпраз пашырэнне сферы адукацыйных рэсурсаў

Задачы:

1. Забяспечваць дыферэнцыраваны падыход,  індывідуалізацыю навучання на ўроках і факультатыўных занятках.
  2. Выклікаць цікавасць да вывучэння беларускай мовы і літаратуры праз выкарыстанне ІКТ.
  3. Садзейнічаць фарміраванню ў школьнікаў актыўнай грамадзянскай пазіцыі,  перакананняў, якія адлюстроўваюць сутнасць беларускай дзяржаўнасці.
Прозвішча, імя, імя па бацьку
Адукацыя
Пед.
стаж
Катэгорыя

Галенка Лілія Вікенцьеўна
БДПУ імя Пушкіна г.Брэст 1991
Лімант  Вольга Валер’еўна
Вышэйшая БДПУ імя Максіма Танка г.Мінск 2012

Туціна Ларыса Пятроўна
БДПУ імя Пушкіна г.Брэст 2002
Кміта Вольга Міхайлаўна
БДВПК г.Баранавічы 2000
Майсюк Вольга Мікалаеўна
БДВПК г.Баранавічы 1999
Шастак Вікторыя Мікалаеўна Вышэйшая
БДПУ імя Пушкіна г.Брэст 2017
2 б/к

Першае пасяджэнне ( інструктыўна- метадычная нарада)

Тэма: “Аб выкладанні беларускай мовы і літаратуры ў 2019 – 2020 навучальным годзе.” (Верасень)

1. Вывучэнне інструктыўных дакументаў Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь да пачатку новага навучальнага года. Галенка Л.В.
  1. Задачы  ВМА па рэалізацыі мэты школы. Абмеркаванне плана работы ВМА на новы навучальны год. Галенка Л.В.
  1. Нормы ацэнкі вынікаў вучэбнай дзейнасці вучняў па беларускай мове і літаратуры. Туціна  Л.П .

Другое пасяджэнне (круглы стол)

Тэма: “Выкарыстанне  электронных інфармацыйных рэсурсаў  па беларускай мове і літаратуры для павышэння якасці адукацыі вучняў ” (Кастрычнік)

1, .Выкарыстанне ІКТ на ўроках беларускай мовы як сродак павышэння эфектыўнасці навучання.  Кміта В.М.

2.Ды ферэнцыраваны  падыход пры вывучэнні марфалогіі ў 6 класе з выкарыстаннем  ІКТ Лімант В.В.

3.Рэалізацыя прынцыпаў пераемнасці  ў 5 класе з выкарыстаннем электронных інфармацыйных рэсурсаў  па беларускай мове і літаратуры . Туціна Л.П.

4. Падрыхтоўка да алімпіяды. Работа з адоранымі вучнямі. Настаўнікі  ВМА.

Трэцяе пасяджэнне (метадычная гасцёўня)

Тэма: “Удасканаленне прафесійнай  кампетэнцыі настаўніка беларускай мовы і літаратуры, які арганізуе вывучэнне прадметаў на павышаным узроўні” . (Снежань)

1. Рознаўзроўневыя заданні  для 9-х класаў пры вывучэнні тэмы “Складаназлучаны сказ”. Лімант В.В.
  1. Дыферэнцыраваныя заданні на ўроках  беларускай мовы ў 11 класе. Кміта В.М.
  1. Аналіз алімпіяды па беларускай мове. Падрыхтоўка да конкурса “Юны філолаг”.     Галенка Л.В.
  1. Абмеркаванне плана правядзення тыдня славеснасці. Настаўнікі  ВМА

Чацвёртае пасяджэнне (круглы стол)

Тэма: “Падвядзенне вынікаў работы ВМА за год, задачы на наступны навучальны год ” (Май)

1. Падрыхтоўка да экзаменаў па беларускай мове. Афармленне экзаменацыйнах работ.   Кміта В.М.
  1. Абмеркаванне вынікаў конкурса “Юны філолаг”. Галенка Л.В.
  1. Аналіз работы ВМА   Галенка Л.В